Edukacija ključna komponenta u očuvanju vrijednost...

Važnu ulogu u razumjevanju značaja i vrijednosti nacionalnih parkova, kao zaštićenih područja, ima proces edukacije koji je usmjeren na različite ciljne grupe, posjetioce, školsku  populaciju i lokalno stanovništvo.

 

Definicija nacionalnih parkova prema Zakonu o zaštiti prirode najbolje ukazuje na značaj nacionalnih parkova u održavanju ukupne ekološke ravnoteže i potrebu njihovog očuvanja za sadašnje i buduće generacije:

 

„Nacionalni parkovi su prirodni lokaliteti kopna ili mora, odnosno kopna i mora, određeni da štite ekološku cjelovitost jednog ili više ekosistema za sadašnje i buduće generacije, pri čemu se onemogućava neadekvatno korišćenje prirodnih dobara ili druge štetne radnje i aktivnosti i obezbjeđuju osnove za duhovne, naučne, obrazovne, rekreativne potrebe i potrebe posjetioca koje treba da budu saglasne sa očuvanjem životne sredine i kulture.“

 

Poseban akcenat dat je edukaciji školske populacije, pa je vremenom uspostavljena dobra saradnja nacionalnih parkova sa obrazovnim ustanovama. U okviru edukativnih aktivnosti organizuju se tematske i edukativne radionice na različite teme u Centrima za posjetioce, radionice i šetnje na otvorenom na prostoru parkova, a vrlo često radionice se organizuju u predškolskim i školskim ustanovama kad za to postoji interesovanje. U svakom parku se kroz programske aktivnosti obilježavaju značajni ekološki datumi (Svjetski dan vlažnih staništa, Svjetski dan šuma, Dan planete Zemlje, Međunarodni dan ptica, Svjetski dan zaštite biodiverziteta, Svjetski dan zaštite životne sredine, Svjetski dan nadzornika, Svjetski dan prašuma i dr.), pa se kroz teme zadate na međunarodnom nivou, šire znanja o prirodnim i kulturnim vrijednostima nacionalnih parkova i šalju poruke o važnosti i potrebi njihove zaštite i očuvanja.

 

 

U procesu edukacije svih grupa posjetilaca značajnu ulogu imaju Centri za posjetioce, edukativne i tematske staze. U centrima za posjetioce nalaze se interesantne izložbene postavke kroz koje su predstavljene prirodne vrijednosti parkova, kulturno etnografske vrijednosti Crne Gore i tradicionalni zanati i načini privređivanja lokalnih zajednica koje gravitiraju na prostoru parka.

 

Edukativne i tematske staze opremljene su interaktivnim mobilijarom, pa posjetioci ovih staza mogu sticati znanja o nacionalnim parkovima kroz posebno osmišljene sadržaje. Za svaki park kreirani su i edukativni programi (Obradujmo prirodu; Mreža škola; Mladi čuvari Parka), koji su namijenjeni školskoj populaciji, a omogućavaju učenicima da kroz razne aktivnosti u nacionalnim parkovima i kroz direktnu interakciju sa prirodom razvijaju osjećaj odgovornosti prema životnoj sredini.

 

Edukacija u nacionalnim parkovima predstavlja ključnu komponentu u očuvanju njihovih prirodnih i kulturnih vrijednosti. Kroz edukativne programe, radionice, edukativne materijale edukativne i tematske staze, svi korisnici parka, posebno školska populacija ne samo da stiču nova znanja, već se i podstiču da postanu aktivni čuvari prirode. Za edukativne programe i aktivnosti kreirani su edukativno-promotivni materijali u formi bukleta, lifleta, brošura, bojanki, koji služe za učenje i širenje znanja o prirodnim i kulturnim vrijednostima nacionalnih parkova i važnosti njihove zaštite. S obzirom na ni značaj u očuvanju zaštićenih područja, kao i boravka na otvorenom i čistom vazduhu, aktivnosti ovakvog tipa će se u narednom periodu razvijati u pravcu održavanja edukativno-rekreativnih kampova za različite uzraste. Edukacija ne samo da doprinosi boljoj zaštiti nacionalnih parkova, već pomaže i u očuvanju biološke raznovrsnosti, kulturnih vrijednosti i lokalne tradicije za sadašnje i buduće generacije.

 

Marina Šćepanović Kojović stručna saradnica za promociju i edukaciju

U ostalim vijestima