BILJNI SVIJET
Na teritoriji Parka registrovano je preko 1,600 vrsta biljaka, što predstavlja 1/2 flore Crne Gore, ili nešto oko 1/5 ukupne balkanske flore. Izdvojeno je 40 tipičnih biljnih zajednica.
Visokoplaninska flora pokazuje osobine drevne flore. Najznačajnija i najinteresantnija grupa su lokalni endemi. U visokoplaninskim regionima Prokletija utvrdjeno je do sada prisustvo 180 endemičnih balkanskih vrsta, što čini 32,4 % ukupne visokoplaninske endemične flore zapadnog i centralnog Balkana.
Uz endemične značajem se ističu i vrste koje su zaštićene na nacionalnom ili međunarodnom nivou. Zabilježeno je 64 taksona vaskularnih biljaka koje imaju nacionalni status zaštite, dok 5 vrsta ima međunarodnu zaštitu (nalaze se na Bernskoj Konvenciji i / ili Habitat Direktivi).
Značajne su i mnogobrojne ljekovite, jestive, aromatične i medonosne biljne vrste.
U svim ekosistemima Prokletija i na svim nadmorskim visinama, ima biljaka koje se mogu koristiti u ishrani ili kao začini. Mnoge od ovih vrsta imaju i ljekovita svojstva. Najznačajnije jestive vrste su: borovnica, lijeska, drijen, malina, kupina, planinska ribizla, divljaka.
Medonosne su: djeteline, macina trava, divlja nana, kupina i malina, divlje ruže, hudika i dr.
Nepristupačnost terena razlog je da se i u novije vrijeme pronalaze vrste, ne samo nove za Prokletije, već i za nauku.
Dolina Grebaje u NP Prokletije prepoznata je kao područje od značaja za biljke Important Plant Area.