BIOLOGIJA
Lynx lynx balkanicus- Balkanski ris
Stanje populacije balkanskog risa u Crnoj Gori pod znakom je pitanja, a 2011. godine došlo se do zaključka da na prostoru naše zemlje, Albanije, Makedonije i Kosova ima svega 20 do 40 odraslih jedinki.
Crtež: Mirjam Bentele
Populacija balkanskog risa (Lynx lynx balcanicus, Buresch. 1941) je najugroženija populacija risa u Evropi.
Biologija, ekologija i istorija balkanskog risa nijesu dovoljno shvaćene i dokumentovane ali je očigledno da su najveće prijetnje za tako malu populaciju bile direktni progon u prošlosti, pad populacje plijena, kao i gubitak i usitnjavanje staništa.
Ekologija i ponašanje:
Ris je tipična samačka životinja, koja naseljava šume i koja se približava ostalim risevima, samo u doba parenja. Koristi veliku teritoriju (od 3-5 km u prečniku) i svoju teritoriju obilježava urinom ili žlijezdastim sekretom. Ris je uglavnom aktivan noću. Za jednu noć može da pređe od 1 pa do 45 kilometara.
Izgled:
Dug je 80-130cm, visok oko 65cm, a težak 12-35 kilograma. Mužjaci su krupniji i za oko nešto teži od ženki. Boja krzna je žuto-kafenkasta do crvenkasto-siva sa crnim tufnama, mada postoje primjerci i bez njih. Ima kratak rep, duge noge sa širokim šapama. Kratak vrat. Okruglu glavu, kao i trouglaste uši koje se završavaju sa dugačkim crnim dlakama koje su dugačke i do 4 cm.
Ishrana:
Obično se hrani glodarima (pretežno zecom) i papkarima kao što su srna i divokoza. Njegova ishrana se mijenja sezonski, ali zavisi i od dostupnosti plijena.
Razmnožavanje:
Ženka dostiže polnu zrelost u uzrastu od 24 mijeseca, a mužjaci u uzrastu od 30 mijeseci. Parenje se odvija od februara do sredine aprila. Ženka nosi mlade 67-74 dana i na svijet donosi 1-5, a najčešće 2-3 mladunčeta. U uzrastu od 10 mijeseci , mladi napuštaju majku i postaju samostalni.
Životni vijek:
Ris može da živi do 17 godina.
Monitoring:
Praćenjem stanja populacije risa 2013. godine, na prostoru nacionalnih parkova Crne Gore, utvrđeno je da postoji mogućnost da on i dalje naseljava Nacionalni park Prokletije.